Iniciátorem založení ČSPÚ byl PhDr. Jan Nový, CSc., ředitel a jednatel společnosti Nosta-Hertz, s.r.o., který zahájil práce spojené se založením na podzim v roce 1999 výběrem členů předsednictva a přípravou stanov. V předsednictvu začali pracovat pod vedením Dr. Nového, předsedy a ředitele ČSPÚ, tito členové (v abecedním pořadí): Jiří Klán, Kostal, s.r.o., prof. Ing. Václav Legát, DrSc., ČZU v Praze, Ing. Miloš Pecenka, ŠKODA AUTO, a.s., Ing. Bohumil Polanka, ŠKODA AUTO, a.s., Ing. Zdeněk Votava a Ing. Zdeněk Vyjídáček, NOSTA-HERTZ, s. r. o. ČSPÚ byla zaregistrována a prakticky začala fungovat v roce 2000. Zahájení činnosti bylo založeno na obsahu definované komplexní péče o hmotný majetek (HM) podle schématu na obr. 1.
KOMPLEXNÍ PÉČE O HM |
POŘÍZENÍ ® UDRŽOVÁNÍ A OPRAVY ® LIKVIDACE |
KOMPONENTY |
PODNIKOVÉ ŘÍZENÍ A STRATEGIE HM
|
NÁSTROJE ŘÍZENÍ PÉČE O HM
|
MANAGEMENT KVALITY A SPOLEHLIVOSTI
|
INFORMAČNÍ SYSTÉM ÚDRŽBY
|
Obr. 1 Obsah komplexní péče o HM a její komponenty
Již v roce 2001 byly zahájeny práce na vstupu a začlenění se do Evropské federace národních společností pro údržbu (EFNMS), pan Klijn, tehdejší předseda EFNMS, navštívil náš seminář k údržbě v ČEZ JE Temelín a vyzval ČSPÚ ke členství v EFNMS. V roce 2003 jsme byli v Rotterdamu přijati za člena EFNMS jako pozorovatelé a plnohodnotnými členy jsme se stali na zasedání EFNMS v Praze v roce 2006. ČSPÚ zastupoval v EFNMS do roku 2007 Dr. Nový, pak prof. Ing. Václav Legát, DrSc. do roku 2009 a od roku 2009 je zástupcem jmenován Ing. Tomáš Hladík, Ph.D.
V roce 2007 PhDr. Jan Nový, CSc. rezignoval na funkci předsedy a výkonného ředitele ČSPÚ v souvislosti s odchodem do důchodu a došlo k volbě a ustanovení nového předsednictva a ke zvolení předsedy ČSPÚ prof. Ing. Václava Legáta, DrSc., pracovníka ČZU TF Praha a ke jmenování výkonného ředitele Ing. Zdeňka Votavy, bývalého generálního ředitele SPOLANY a.s., Neratovice. Členy předsednictva byli dále zvoleni: Ing. Tomáš Hladík, PhD., LOGIO, s.r.o., Ing. Miroslav Horák, PARAMO a.s. Pardubice, prof. Ing. Vladimír Jurča, CSc., ČZU TF Praha, Jiří Klán, Kostal, s.r.o., Ing. Miloš Pecenka, ŠKODA AUTO, a.s., Ing. Bohumil Polanka, bývalý pracovník ŠKODA AUTO, a.s., Ing. Jiří Polouček, CSc., Unipetrol Services, s.r.o., Praha, Zdeněk Suchan, Stavby Kühn s.r.o. a Ing. Jan Škarka, MC Syncro Kolín s.r.o.
Činnost ČSPÚ byla monitorována do roku 2007 revizní komisí a pak dozorčí radou, která pracovala od roku 2007 ve složení Petr Šeda, předseda, Ing. Jaroslav Polák, Preciosa, a.s. a Jiří Posekaný a v současné době pracuje ve složení Petr Šeda, předseda, Jaroslav Horák, ŠA MB a Jiří Posekaný, revizní technik OSVČ.
Pokud jde o vývoj dalšího personálního obsazení předsednictva a dozorčí rady, došlo v roce 2017 k abdikaci výkonného ředitele Ing. Zdeňka Votavy ze zdravotních důvodů (zůstal čestným členem předsednictva až do jeho smrti v roce 2019) a do funkce výkonného ředitele jmenovalo předsednictvo ČSPÚ Ing. Jana Hrocha a dále jmenovalo novou ekonomku spolku paní Irenu Hrochovou. Od této doby pracovalo předsednictvo ve složení prof. Ing. Václav Legát, DrSc. jako předseda, Ing. Jan Škarka jako místopředseda, Ing. Jan Hroch jako výkonný ředitel a člen předsednictva a jako řadoví členové předsednictva Ing. Bohumil Polanka, Ing. Miroslav Horák, Ing. Jaroslav Jakub, Ing. Jiří Polouček, CSc., Ing. Jan Klement, Ing. Tomáš Hladík, Ph.D., prof. Ing. Josef Pošta, CSc., Zdeněk Suchan. V dozorčí radě jako předseda pan Petr Šeda a členové Jaroslav Horák a Jiří Posekaný.
V roce 2019, kdy emeritní výkonný ředitel ČSPÚ Ing. Zdeněk Votava zemřel, předsednictvo uctilo jeho památku a vyjádřilo soustrast pozůstalým.
Měnilo se i sídlo ČSPÚ, začínali jsme ve firmě Nosta Hertz, po abdikaci Dr. Nového jsme se přestěhovali na Průmyslovou 1472/11, 102 00 Praha – Hostivař.
Od 1.6.2018 sídlíme v areálu České zemědělské univerzity v Praze na Technické fakultě, Kamýcká 872, 165 00 Praha – Suchdol.
A) Vize společnosti:
B) Cíle společnosti:
C) Předmět činnosti společnosti:
Rozvoj členské základny je nepřetržitá a trvalá činnost s proměnlivými výsledky. V průběhu existence ČSPÚ průběžně rostla členská základna na současných 62 individuálních členů a 54 kolektivních členů. Samozřejmě stále platí výzva, staňte se členy ČSPÚ a pomozte rozvíjet aktivity společnosti a využijte i výhod členství ve slevách na pořádaných akcích.
Webové stránky prošly také vývojem a jsou základní informační databází pro členy ČSPÚ a jsou zdrojem nejenom informací o aktivitách, ale i pojítkem se členskou základnou a širší odbornou veřejností. Webovým stránkám ČSPÚ se věnoval prof. Pošta. K zásadní jejich inovaci přispěl Ing. Jan Hroch, o čemž se můžete přesvědčit na uvedené adrese https://udrzba-cspu.cz/
ČSPÚ od samého počátku své existence pořádá každoročně konferenci Údržba (rok) a později začala pořádat i konferenční seminář Údržba pro TOP manažery.
Snahou organizátorů ČSPÚ těchto mezinárodních odborných konferencí je vždy zajistit nejenom dobrý odborný program, ale i přednášející jak z domova, tak i ze zahraničí, abychom dodrželi statut mezinárodní konference. Již dlouhou dobu volíme vynikající prostředí zámku Liblice, což je zařízení Akademie věd ČR. Skvělé didaktické vybavení konferenčního sálu, dobrá kuchyně a výborné služby ze strany všech pracovníků zámku vytváří mimořádně příznivé podmínky pro konání konferencí, za což jim patří velké poděkování.
Vzdělávací a osvětová činnost byla a je nejsilnější stránkou funkce ČSPÚ.
V průběhu dvaceti let jsme navrhli a vypracovali sylaby a učební opory pro všechny kurzy – https://udrzba-cspu.cz/education/courses
Manažer údržby (MÚ) - (160 vyučovacích hodin, 40 h na zpracování závěrečné práce), kurz již dokončilo 322 absolventů, z toho se personálně certifikovalo 127 absolventů.
Technik údržby (TÚ) – (104 vyučovacích hodin), kurz již dokončilo 125 absolventů.
Mistr údržby (MÚ) – (64 vyučovacích hodin), kurz již dokončilo 132 absolventů.
Všechny kurzy jsou harmonizované s EFNMS a naplňují požadavky normy ČSN EN 15628:2015 Údržba – Kvalifikace pracovníků údržby.
Výrazná spolupráce na úseku vzdělávání, od samého počátku existence ČSPÚ, probíhá s katedrou Jakosti a spolehlivosti strojů, Technické fakulty (TF), ČZU v Praze.
Všechny tyto kurzy již dlouhou dobu probíhají v prostorách TF ČZU v Praze.
Dále jsme vyvinuli a poskytujeme monotématické jednodenní i vícedenní semináře jak veřejnou formou, tak i přímo na požádání v různých organizacích – viz. https://udrzba-cspu.cz/education/seminars.
Rovněž jsme uspořádali více než desítku jednodenních otevřených seminářů v různých podnicích spojených s exkurzí – takto jsme v průběhu posledních let navštívili například – několik částí ŠKODA Auto, IVECO, TPCA, SKF, ABB a další.
V průběhu existence ČSPÚ se nám také podařilo vyhrát konkurz na vzdělávání v údržbě ze zdrojů EU. Tento konkurz také potvrdil, že ČSPÚ hraje výraznou roli na trhu poskytovatelů vzdělávání právě v oblasti managementu a inženýrství údržby.
ČSPÚ vždy vybírá nejlepší lektory z oblasti vysokých škol, poradenských firem a zkušených manažerů údržby, kteří pracují, a nebo pracovali v předních organizacích v oblasti managementu majetku a jeho údržby. Metody výuky a tréninku byly a jsou vždy přizpůsobeny potřebám účastníků.
Velké úsilí jsme věnovali ve spolupráci s Českou společností pro jakost (ČSJ) standardizované personální certifikaci Manažera údržby.
Personální certifikát Manažer údržby je akreditovaný Českým institutem pro akreditaci (ČIA), přičemž nositelem akreditace je ČSJ a je dotažen k rutinnímu používání. Je to certifikát harmonizovaný s požadavky Evropské federace národních společností pro údržbu (EFNMS) na národní úrovni. Celkem bylo již certifikováno 127 absolventů kurzů MÚ. Certifikát má časové omezení na 3 roky, podmínkou recertifikace je potvrzená účast na některé vzdělávací akci ČSPÚ a ČSJ. Kromě tohoto certifikátu jsme získali i certifikát MŠMT s platností na dobu neurčitou.
Nejintenzivněji pracovala a pracuje skupina pro vzdělávání, jejíž výsledky jsou zřejmé z nabídky vzdělávacích programů. Výsledkem práce skupiny pro certifikaci personálu je rutinní nabídka certifikace Manažera údržby ve spolupráci s ČSJ. Částečně pracovala i skupina benchmarkingu, zejména v oblasti chemického průmyslu a v poslední době opět pracuje i odborná skupina BOZP zásluhou Ing. Škarky.
Tato aktivita, co do intenzity, je druhá po vzdělávání. ČSPÚ provedla již 20 auditů a analýz managementu údržby ve firmách různé velikosti. Provedené audity vytvářejí přidanou hodnotu pro zadavatele tím, že organizace získá důkladný rozbor procesů údržby zakončený SWOT analýzou a dále náměty pro reengineering, nebo postupné zlepšování (Kaizen) managementu majetku a jeho údržby s možností následných konzultací a poradenské činnosti.
K dalším činnostem patří aktivní účast v EFNMS jednak účastí na plenárních zasedáních a jednak v pracovních skupinách. Oficiálním zástupcem ČSPÚ v EFNMS byl Dr. Nový, prof. Legát a v současné době je Ing. Hladík, který současně vykonává i funkci předsedy pracovní skupiny EFNMS pro vzdělávání. Další zastoupení jsme měli v pracovní skupině asset managementu (Ing. Palma) a v pracovní skupině BOZP (byl Ing. Bartejs a v současné době je Ing. Škarka). EFNMS také na návrh předsednictva ČSPÚ ocenila práci Ing. Jakuba z JE Dukovany čestným diplomem „Vynikající manažer údržby“. ČSPÚ hostila i plenární zasedání na zámku Liblice s dobrým ohlasem všech účastníků z celé Evropy. Hlavním organizátorem byl Ing. Tomáš Hladík, za což mu patří poděkování.
ČSPÚ je členem:
ČSPÚ je partnerem:
ČSPÚ je nově Spolupracujícím partnerem:
V tomto centru ČSPÚ hodlá rozvíjet koncepci Údržby 4.0, jejíž rámec již ČSPÚ vytvořila.
Česká společnost pro údržbu (ČSPÚ) má za sebou dvacet let poctivé a dobrovolné práce bez uplatnění výkonného aparátu (kromě ekonomiky a účetnictví). Veškerou činnost zabezpečují volení pracovníci a jmenovaný výkonný ředitel Ing. Jan Hroch, kterému patří poděkování za dobrou manažerskou práci. Právě v roce dvacátého výročí ČSPÚ, máme potíže a musíme překonávat dopady pandemie koronaviru, protahuje se dokončování kurzů a nemůžeme pořádat plánované veřejné akce. I když nejsme zisková organizace, máme výpadek v příjmech, a mnoho konstantních nákladů, které musíme hradit.
Ukazuje se, že ČSPÚ bude muset více diversifikovat svoji činnost a vyhledávat a realizovat další aktivity nad rámec nedávné minulosti a současnosti.
Lze shrnout, že ČSPÚ byla a je užitečná nejenom pro své členy odbornými akcemi, ale i různými slevami na pořádaných akcích v těchto směrech:
Adresa autora:
prof. Ing. Václav Legát, DrSc.,
předseda předsednictva ČSPÚ a profesor katedry jakosti a spolehlivosti strojů, Technické fakulty,
Česká zemědělská univerzita v Praze
Kamýcká 129
165 21 Praha 6 – Suchdol
Areál České zemědělské univerzity v Praze, Technická fakulta
Kamýcká 872
165 00 Praha - Suchdol
IČO: 70101191
DIČ: CZ70101191
info@udrzba-cspu.cz
Ing. Jan Hroch
+420 732 385 196
hroch@udrzba-cspu.cz
prof. Ing. Martin Pexa, Ph.D.
tel.: +420 606 322 732
pexa@tf.czu.cz