Pokud výrobní proces probíhá podle optimálního modelu, není vyžadován zásah operátora a inteligentní výrobní linky pracují v plně automatizovaném provozním režimu.
Pokud však nastane nějaká výjimka, je nezbytný okamžitý zásah člověka na místě. Obsluha potřebuje rozšířené kontextové informace o souvisejících fyzických objektech zapojených do výrobního procesu – jako jsou výrobní linka, její komponenty, vybavení, přístroje, roboti - aby byla schopna přijmout optimální rozhodnutí a provést nápravná opatření k vyřešení výjimky.
Hlavní výzvou je poskytnout operátorům a inženýrům správné informace na správném místě a ve správné době, aby mohli optimálně splnit svou úlohu. Nazýváme to inteligentní interakcí (Smart Interaction).
K tomuto účelu jsou optimálně použitelná všudypřítomná mobilní zařízení, která jsou on-line/off-line integrována s back-end systémy. Tok informací v reálných výrobních procesech je velmi složitý a mění se velmi dynamicky. Proto musí být softwarové aplikace běžící na mobilních zařízeních flexibilní. Flexibilita musí pokrývat oba aspekty – jednak flexibilitu z hlediska uživatelské přívětivosti a variabilního uživatelského rozhraní, jednak flexibilitu v souvislosti s integrací systémů a zařízení. Tyto požadavky nelze splnit tradičními programovacími metodami (coding & waterfall approach). Vyžaduje si nástroje, které jsou od návrhu navrženy pro agilitu (vizuální modelování a metody rychlého prototypu – quick prototyping methods). Dalším problémem v mobilním světě jsou různé operační systémy, jejich časté upgrady a stále rychleji se vyvíjející mobilní hardwarové platformy.
Všechny tyto náročné a někdy protichůdné požadavky může splňovat pouze moderní, skutečně inovativní softwarová platforma, jakou je PROCE55.
Takováto softwarová mobilizace na základech řešení PROCE55 je základem modernizace rigidních/starších výrobně – údržbářských procesů v inteligentní továrně.
Pro řízení podnikových procesů v určitých fázích se často musí používat různá zařízení – mobilní terminály pro elementární skladové operace, smartphony pro zadávání hlášení a PC pro komplexnější operace, které vyžadují větší obrazovku – např. plánování nebo management skladů. PROCE55 umožňuje řídit end-to-end proces prostřednictvím více zařízení současně. Obrazovky a ovládání je optimalizováno pro použití na těchto zařízeních a podle procesních potřeb zákazníka/podniku.
PROCE55 Mobile umožňuje efektivně pracovat s aplikací kdykoliv a kdekoliv, jak on-line, tak i off-line v interakci s rigidními ERP systémy (např. SAP, AX, QAD, JDe, …). Jednoduché a intuitivní používání aplikace na mobilních zařízeních usnadňuje akceptaci ERP systému i běžnými operátory a údržbáři bez zdlouhavých a finančně náročných školení. Toto řešení přináší nespornou výhodu i v kontextu fluktuace personálu, zaškolení je velmi snadné a rychlé a výsledkem jsou data, které jsou nezbytná pro efektivní řízení celého, nejen údržbářského procesu.
Zavádění Smart maintenance do průmyslové praxe je obvykle spojeno se změnou v systému údržby.
Proto k těmto projektům zveme nejlepší experty na systémy údržby, mezi které patří především experti z ČSPÚ.
Autor: Juraj Sabaka, www.East-Gate.eu
Areál České zemědělské univerzity v Praze, Technická fakulta
Kamýcká 872
165 00 Praha - Suchdol
IČO: 70101191
DIČ: CZ70101191
info@udrzba-cspu.cz
Ing. Jan Hroch
+420 732 385 196
hroch@udrzba-cspu.cz
prof. Ing. Martin Pexa, Ph.D.
tel.: +420 606 322 732
pexa@tf.czu.cz