Ohlédnutí za konferencí ÚDRŽBA 2018, která proběhla 24. a 25. 10. 2018 na zámku AV ČR v Liblicích
Dvoudenní konference ÚDRŽBA 2018 se zúčastnilo rekordních 138 účastníků, z toho bylo 30 přednášejících a 16 vystavovatelů. Vystavovatelé předvedli exponáty jak pro oblast managementu údržby, zejména v oblasti IT, tak i pro inženýrství údržby v oboru diagnostických přístrojů a metod. Mimo údržbu byla zajímavá výstava svahové sekačky SPIDER. Motto konference - Management a inženýrství Údržby 4.0 výrobních a podpůrných zařízení se podařilo dobře naplnit.
Konferenci zahájil Ing. Jan Hroch, který přivítal účastníky a upřesnil organizační záležitosti konference. Jeho zásluhou proběhla konference hladce a bez problémů, za což mu předseda ČSPÚ děkuje.
Před vlastním odborným průběhem konference předsednictvo ČSPÚ ocenilo čtyři nejlepší závěrečné práce z kurzu Manažera údržby (MÚ). Oceněni byli tito absolventi kurzu MÚ: Jiří Filjač, Continental Automotive, Ing. Miroslav KOPRNA, PhD. Slovnaft a.s., Ing. Michal Míka, ČEZ, a.s. a Ing. Jan Vavrek, Steelcase Czech Republic s.r.o.
Letos jsme vyslechli zajímavý úvodník konference od Ing. Jiřího Holoubka ze Svazu průmyslu k problematice Průmysl 4.0 v České republice po třech letech jeho zavádění, v němž přiblížil velmi objektivně současnou realitu implementace této výzvy.
Aktivity Evropské federace národních společností údržby (EFNMS) a novinky v činnosti EFNMS popsali doc. Grenčík z TU Žilina a Dr. Hladík, zástupce ČSPÚ v EFNMS.
Z oblasti managementu údržby jsme vyslechli příspěvky Postavení a podoba servisu v moderním průmyslu od Jaroslava Bialka ze společnosti ABB, Zlepšování managementu údržby z pohledu moderních technologií a s nadstavbou benchmarkingu od Ing. Korčákové z dataPartner s.r.o. nositele projektu Informační systém řízení údržby s nadstavbou benchmarkingu a s přihlédnutím k výzvě Průmysl 4.0. Na tento příspěvek navázali prof. Legát a doc. Aleš s tématem Práce s kvantitativními indikátory benchmarkingu údržby. Popsali 17 indikátorů výkonnosti údržby a naznačili, jak pracovat s benchmarky těchto indikátorů. Velmi zajímavou metodu určení kritičnosti výrobního zařízení Indikátor Bad Actor jako nástroj pre plánovanie údržby předvedl Dr. Koprna ze Slofnaftu a.s. Z odvětví energetiky jsme vyslechli příspěvek Zkušenosti s údržbou distribuční sítě ČEZ od autorů Dr. Teringla a Ing. Kašpara z ČEZ Distribuce a.s. Nelze opomenout ani příspěvek Ing. Poloučka z UNIPETROLU RPA, s.r.o. k problematice Vzdělávací program údržby UNIRPA, což byla ukázka, jak se konkrétní organizace stará o růst kompetencí svého údržbářského personálu. Za povšimnutí stojí i příspěvek Dr. Pelantové Problematika údržby v podpůrných útvarech, v němž autorka zdůrazňuje, že i samotné útvary údržby potřebují údržbu svého zařízení.
Z oblasti technické diagnostiky jsme rovněž vyslechli zajímavé příspěvky. Ing. Wrona z Polska v příspěvku IRIS M – rozšíří váš pohled výrazným zvětšením pohybů, ukázal propojení rychlokamery se specifickým softwarem, který umožňuje vizualizaci veškerého kmitání a vibrací mechanických systémů. Ing. Keller ve svém příspěvku Nejnovější technologický trend ve sledování stavu zařízení ukázal možnosti sledování stavu zařízení pomocí ultrazvukové diagnostiky.
Z oblasti informačních systémů údržby ve vztahu k Údržbě 4.0 byla prezentována celá řada zajímavých příspěvků. Dr. Sláma, častý přednášející na akcích ČSPÚ, v příspěvku Inovace v digitalizaci údržby poukázal na inovace, které se objevují na poli digitalizace procesů údržby, např. na použití chytrých brýlí, hodinek s rozšířenou realitou a rovněž práci s daty a používáním algoritmů umělé inteligence. Ing. Vrkoč v příspěvku Condition Monitoring – sběr provozních dat z obráběcích a výrobních strojů popisuje sběr dat přímo ze řídicích jednotek strojů. Ing. Vrana z Inseka v příspěvku Podmienky úspešnej implemantácie informačního systému na riadenie údržby ukázal na příkladu implementace SW v ČR jak úspěšně postupovat. Karel Scholz v příspěvku Správa procesů údržby pomocí softwarového nástroje AMI ukázal digitální podporu asset managementu. David Kučera z HILTI v příspěvku Digitální správa aktiv – klíč ke zvyšování zisku a produktivity ve stavebnictví a průmyslu předvedl funkcionality SW HILTI. Ing. Bezděk v příspěvku Možnosti praktického využitia umelej inteligencie v údržbe ukázal na příkladu neuronové sítě její využití pro identifikaci poruch. Ivan Gallo v příspěvku Inovativní mobilita ve Smart Maintenance představil inovativní řešení PROCE55 Mobile a ukázal jeho aplikaci v automobilovém průmyslu.
Z oblasti inženýrství a technologie údržby zazněly také zajímavé příspěvky. Prof. Pošta ve svém příspěvku Mechanické opravy prasklých litinových součástí ukázal metody Metallock a jejich výhody při spojování litinových prasklých částí bez tepelného ovlivňování. Ing. Tesař v příspěvku Vliv mazání spojovacího materiálu na těsnost přírubového spoje ukázal jak je důležité správné mazivo a mazání matice a šroubu na dosažení požadované přítlačné síly ve spoji. Ing. Tomáš přednesl příspěvek na téma Význam pojmů technicky těsný spoj a trvale technicky těsný spoj a v něm poukázal na správné používání technických norem a předpisů. Ing. Šolc v příspěvku Opravy bez omezení – hybridní konstrukční lepidla LOCTITE popsal základní spektrum lepidel a jejich vlastnosti včetně jejich použití v praxi. Mgr. Šimkovičová v příspěvku Ďalšia generácia PTFE tesniaceho materiálu charakterizovala novou generaci těsnicího materiálu, který se snadno aplikuje v dané oblasti provozních podmínek – teplota a tlaky. Výhodou je plasticita tohoto materiálu.
Odborná diskuse v závěru prvního dne, pod vedením Dr. Hladíka, byla věnována Údržbě 4.0, přínosům evropské konference EUROMAINTENANCE 4.0 v Antverpách a činnosti EFNMS. Určitým nedostatkem byl menší prostor pro otázky z pléna. Společenský večer poskytl nejenom příjemné gurmánské zážitky kvalitní zámecké kuchyně, ale zejména i prostor pro další neformální diskusi a výměnu zkušeností ze všech oblastí údržby.
Celkově lze shrnout, že mezinárodní konference Údržba 2018 posunula poznání problematiky Údržby 4.0 dopředu a účastníci konference si odnesli celou řadu poznatků a námětů pro zlepšení managementu a inženýrství údržby ve svých organizacích a útvarech údržby.
1. 11. 2018
prof. Ing. Václav Legát, DrSc.
předseda předsednictva ČSPÚ
Diagnostické metody údržby Siemens odvádějí ve Vitesco Technologies detektivní práci.
Trutnovský závod společnosti Vitesco Technologies nově využívá preventivní diagnostické metody, které vychází ze skutečného technického stavu zařízení. Nasazené technologie Siemensu umožňují na základě naměřených…
Servisní aplikace ABB Infoservice slaví úspěchy nejen mezi zákazníky.
Nedávno jsme se zúčastnili prestižní tuzemské soutěže WEBTOP100, kde se setkává to nejlepší v oblasti digitální komunikace, a to před špičkovou porotou složenou z 15 odborníků.
S radostí oznamujeme, že ABB zabodovalo a v…
"ESG - cesta k trvale udržitelnému růstu a konkurenční výhodě"
Pro mnohé firmy zkratka neznámá ale brzy povinná.
Smart building club České společnosti pro údržbu vás zve na webinář, kde si položíme dvě stěžejní otázky:
Co udělat předtím, než začnete snižovat svou uhlíkovou stopu? Jak efektivně a…